Pomoc społeczna
Pomoc społeczna jest instytucją polityki państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężenie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.
Pomocy społecznej udziela się osobom i rodzinom w szczególności z powodu:
Prawo do świadczeń z pomocy społecznej przysługuje osobie samotnie gospodarującej, której dochód nie przekracza kwoty 1010 zł (kryterium dochodowe osoby samotnie gospodarującej); osobie w rodzinie, w której dochód na osobę nie przekracza kwoty 823 zł (kryterium dochodowe na osobę w rodzinie), przy spełnieniu przesłanek ustawowych w tym, z powodu: ubóstwa, sieroctwa, bezdomności, bezrobocia, niepełnosprawności, długotrwałej lub ciężkiej choroby, przemocy w rodzinie, potrzeby ochrony ofiar handlu ludźmi, potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności, bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych, braku umiejętności w przystosowaniu do życia młodzieży opuszczającej placówki opiekuńczo-wychowawcze, trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego, alkoholizmu i narkomanii, zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej, klęski żywiołowej i ekologicznej.
Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej przez rodzinę rozumie się osoby spokrewnione i niespokrewnione, pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące. Przez dochód rodziny rozumie się sumę miesięcznych dochodów osób w rodzinie z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku (w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony) bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, pomniejszoną o miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych, składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w NFZ oraz ubezpieczenie społeczne oraz kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.
Rodzaj, forma i rozmiar świadczenia powinny być odpowiednie do okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy a potrzeby osób i rodzin korzystających z pomocy powinny zostać uwzględnione, jeżeli odpowiadają celom i mieszczą się w możliwościach pomocy społecznej.
Ponadto osoby i rodziny korzystające z pomocy społecznej są obowiązane do współdziałania w rozwiązywaniu ich trudnej sytuacji życiowej.
- ubóstwa
- sieroctwa
- bezdomność
- bezrobocia
- niepełnosprawności
- długotrwałej lub ciężkiej choroby
- przemocy domowej
- potrzeby ochrony ofiar handlu ludźmi
- potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności
- bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych
- trudności w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy, ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy
- trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego
- alkoholizmu lub narkomanii
- zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej
- klęski żywiołowej lub ekologicznej
Praca socjalna jest jedną z form wspierania osób i rodzin zagrożonych ubóstwem oraz wykluczeniem społecznym, jest działalnością prospołeczną prowadzoną przez profesjonalnych pracowników socjalnych. Celem pracy socjalnej jest promowanie praw człowieka, sprawiedliwości społecznej, odpowiedzialności publicznej, szacunku dla różnorodności oraz tworzenie warunków sprzyjających poprawie jakości życia, dla dobra społeczności lokalnych.
Narzędziem pracy socjalnej jest m.in. kontrakt socjalny, który jest pisemną umową zawartą pomiędzy osobą korzystającą ze świadczeń pomocy społecznej, a pracownikiem socjalnym mającym na celu określenie sposób w rozwiązywaniu problemów osoby/rodziny znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.